آموزش توالت رفتن( کنترل دفع)

folder_openسلامت و تغذیه
بدون دیدگاه

10 نکته در آموزش توالت رفتن (کنترل دفع)

1- تحسین و پاداش:

در تمام مراحل آموزش تا حد امکان از کودک تعریف و تمجید و وی را تشویق نمایید. پوشیدن شلوارهایی که برایش جذاب است، میتواند انگیزه خوبی برای خلاص شدن از پوشک و کهنه باشد.

2- ثبات قدم و استمرار:

زمانی که آموزش کنترل مدفوع یا ادرار را شروع کردید، بهیچ دلیل ان را متوقف نسازید تا به نتیجه مشخصی برسید. نداشتن پشتکار یا به عبارتی شل کردن، سفت کردن کودک را گیج کرده و شما را نیز به مقصود نمیرساند.

3- برقراری روال معین:

تعجیل نکنید و بچه را هم به عجله وادار ننمایید. پیش از ترک خانه وقت کافی برای دستشویی رفتن کودکانتان در نظر بگیرید و در هر فرصتی هم این مسئله را یاداوری کنید.

4- حد و حدود و خط قرمزها:

آموزش را زودتر از حد معمول آغاز نمایید چون این کار فقط باعث طولانی شدن زمان فراگیری میشود و اگر بموقع آموزش را شروع کنید، دوره یادگیری کوتاهتر خواهد بود. در ضمن باید همواره به علایمی که آمادگی کودک شما را برای آموزش نشان میدهند، دقت داشته باشید. لگن را درون توالت قرار دهید. برای مدت کوتاهی نیز در شب از کهنه و پوشک استفاده نمایید و پیش از اتمام آموزش، آنها را کنار نگذارید.

5- نظم:

زمانی که فرزندتان کنترل دفع را از دست میدهد، او را تنبیه نکنید. تثبیت رفتار صحیح با روش های مثبت، اساس آموزش است. به طور حتم کودک را بعنوان آخرین کار پیش از خواب به دستشویی ببرید تا احتمال شب ادراری را کاهش دهید.

6- هشدارها:

در دوره ای که به بچه آموزش توالت رفتن میدهید، بارها و بارها از او بپرسید آیا نیاز به توالت دارد و این کار را حتی پس از آنکه توالت رفتن را یاد گرفت، هر از چندگاه یکار انجام دهید. همواره توجه داشته باشید که کودکان در صورت نیاز به دفع ادرار و مدفوع، نمیتوانند برای طولانی مدت خود را کنترل کنند.

7- انتظارها:

برای کودکتان توضیح دهید، نیاز به دفع چه احساسی است و به او بگویید و نشان دهید که در توالت چه کارهایی انجام میگیرد. شستن دستها پس از اتمام کار را نشان دهید و همواره به آموزش بهداشت مربوط به این امر توجه خاصی داشته باشید.

8- محدودیت ها:

اگر گهگاهی با شب ادراری مواجه شدید، موضوع را  بیش از حد لازم بزرگ نکنید. اگر کودک از حضور دیگران هنگام دفع ادرار و مدفوع خجالت میکشد، شرایط دلخواه را برای او مهیا کنید.

9- مسئولیت پذیری:

تا زمانی که فرزندتان پس از دفع به تنهایی نمیتواند خودش را تمیز کند، به او کمک کنید اما باید این کمک برای مدت محدودی ادامه داشته باشد و به او یادآوری نمایید که پس از گذشت زمان مشخص، باید خودش به تنهایی این کار را انجام دهد.

10- آسودگی خیال و آرامش:

توالت رفتن را به عنوان اتفاقی ساده و طبیعی زندگی روزمره، آموزش داده و اضطراب یا احساس نامطبوع دیگری را به کودک القا نکنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید