رفع بی خوابی کودکان

folder_openسلامت و تغذیه
بدون دیدگاه

بی خوابی یکی از شایع‌ترین مشکلات افراد است که غالبا همه افراد با آن در طول زندگی مواجه شده یا خواهند شد که بر کیفیت زندگی تاثیر بسزایی دارد. کودکان نیز از این امر مستثنی نبوده و غالبا غیر از ادله‌ای مانند کولیک و… دچار بی‌خوابی می‌شوند.

از دیدگاه طب سنتی بی خوابی می‌تواند ضعف مغز یا غلبه حرارت و یا غلبه خشکی در بدن باشد که هرکدام از این علل درمان مخصوص به خود را داراست. البته آداب خواب نیز در رفع بی خوابی‌ها موثر است. مواردی که شاید در رفع این مشکل مفید باشند را ذکر خواهیم کرد.

1- گلاب:

گلاب خواب آور است.  برای کودکانی که بی قرار هستند گذاشتن دستمالی که آغشته به گلاب می‌باشد در کنار بالینشان به رفع بی خوابی او کمک می‌کند.

2- دوغ و شیر:

مواد غذایی رطوبت بخش مانند مصرف دوغ بدون نمک یا شیر گرم در آخر شب برای رفع بی خوابی مفید خواهد بود. از منظر طب سنتی یکی از علل بی خوابی ها و اختلال در خواب غلبه خشکی در بدن می‌باشد.

3- شیر برنج:

مصرف شیر برنج نیز به رفع این اختلال می‌تواند کمک کرده و بهتر است که برای شیرین کردن آن از عسل یا شکر سرخ استفاده نمود. همچنین می‌توان بادام آسیاب شده نیز به آن اضافه کرد. برای تهیه این غذا ابتدا باید یک پیمانه برنج را از شب قبل شسته و خیس نمایید.(ترجیحا از برنج ایرانی استفاده گردد). در مرحله بعد برنج را به همراه دو لیوان آب در قابلمه‌ای ریخته و روی شعله گاز قرار داده و اجازه دهید تا برنج بجوشد و آب آن به نصف برسد سپس شیر را اضافه نموده و اجازه دهید تا بجوشد. وقتی برنج پخته شد و به غلظت رسید گلاب را اضافه کرده و قابلمه را از روی شعله بردارید. (می‌توان با کمی گل محمدی و شکر یا عسل میل نمود).

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید