قبل از انعقاد نطفه

الف) قبل از انعقاد نطفه:

زن و شوهر لازم است در هنگام ازدواج فکر کنند برای چه ازدواج می‌کنند؟ برای چه فرزند می‌خواهند؟ چگونه فرزندی می‌خواهند؟ آتش افروز و جانی یا روشنی بخش و ایجاد کننده صلح و تفاهم؟ پس بهتر است در حیات جنسی و قبل از انعقاد نطفه هم قصد قربت و کسب رضای خدا را فراموش نکنید. ذکر خدا باعث می‌شود گردش خون طبیعی بوده و در نتیجه نسلی طبیعی و بهنجار پدید آید.

تاثیر غذا

در دین مقدس اسلام، غذا هم از لحاظ مادی بررسی می‌شود و هم از لحاظ معنوی. درست است که غذای مسموم موجب اختلالاتی در دستگاه‌های بدن فرزند می‌شود؛ ولی غذای حرام تاثیری بدتر در روح و روان فرزند می‌گذارند. امام حسین(ع) در خطاب به مردم کوفه و شاید بیان علت می‌فرماید: قد مُلِئَت بُطونُکُم مِن الحَرامِ (شکم‌های شما از حرام پر شده است)

در این حدیث به ارتباط غذای حرام با گمراهی و اعمال پست اشاره شده است. همچنین در قرآن کریم آمده است: كُلُوا مِنَ الطَّيِّباتِ وَ اعْمَلُوا صالِحاً (از غذاهای پاکیزه بخورید و کار نیک و شایسته انجام دهید)

این آیه نیز به ارتباط بین تغذیه پاکیزه و عمل صالح اشاره دارد. از این رو بسیار سفارش شده که غذای حلال و طیب استفاده شود و از غذای حرام و حتی غذای مشکوک پرهیز نمایید.

در زندگانی رسول اکرم(ص) دیده می‌شود که برای انعقاد نطفه از حضرت زهرا(س) به امر خداوند چهل روز از حضرت خدیجه(س) کناره گرفت و پس از چهل روز عبادت و روزه داری، با غذایی که از بهشت آورده شد افطار کرد، آنگاه نطفه حضرت زهرا(س) منعقد شد. شاید با تاسی از همین سنت حسنه باشد که عده‌ای از بزرگان سفارش می‌کنند که والدین پیش از بچه‌دار شدن، روزه بگیرند یا عبادت خاصی را انجام دهند.

در اینجا به برخی از توصیه‌های قبل از انعقاد نطفه اشاره می‌شود:
  1. تلاوت آیه نور توسط والدین، قبل از بارداری و توسط زن در ایام بارداری بسیار ضروری است: اللهُ نُورُ السَّماواتِ وَالأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کمِشْکاةٍ فِیها مِصْباحٌ الْمِصْباحُ ....
  2. پدر فرزند بِه بخورد: در کتاب کافی از امام صادق(ع) نقل شده است: ایشان در حالی که به کودکی زیبا می‌نگریستند فرمودند:  يَنبَغي أن يَكونَ أبو هذَا الغُلامِ أكَلَ السَّفَرجَلَ (باید پدر این پسر بچه، به خورده باشد)
    همچنین روایت شده است که پیامبر(ص) میوه‌اش را تکه کرد و به جعفربن ابی طالب داد و به او فرمود: بخور! همانا بِه، رنگ جلا می‌دهد و فرزند را نیکو می‌گرداند.
  3. خوردن کاسنی به پدر سفارش می‌شود: کاسنی علاوه بر افزایش احتمال پسر شدن فرزند، خواص زیادی از جمله دفع سموم، بالا بردن میزان هوش و درمان کبد را دارد و خوردن آن برای همه مفید است.
  4. خوردن قاووت به پدر و مادر توصیه می‌شود: در روایت آمده است، مردی به امام صادق(ع) عرض کرد: ای پسر رسول خدا، فرزندی به دنیا می‌آید که در او ضعف و سبک مغزی است. حضرت فرمودند: مَا يَمْنَعُكَ مِنَ اَلسَّوِيقِ اِشْرَبْهُ وَ مُرْ أَهْلَكَ بِهِ فَإِنَّهُ يُنْبِتُ اَللَّحْمَ وَ يَشُدُّ اَلْعَظْمَ وَ لاَ يُولَدُ لَكُمْ إِلاَّ اَلْقَوِيُّ (چرا قاووت نمی‌خوری؟ آن را بخور و خانواده‌ات را هم به آن سفرش کن. به درستی که قاووت، گوشت می‌رویاند و استخوان را محکم می‌کند و فرزندی از تو به دنیا نمی‌آید مگر اینکه قوی باشد).
  5. خوردن انار توصیه می‌شود

منبع: کتاب ریحانه بهشتی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید