لوس شدن

لوس شدن

محبت والدین گاهی به سمت افراط رفته و آن را از حالت تعادل خارج میسازد . وابستگی شدید والد به کودک و نه کودک به والد ، یکی از دلایل مهم تسلیم شدن در برابر همه خواسته های کودک است.

در این حالت معمولا کودک از طریق گریه های شدید ، بی تابی ها، توقعات نامعقول خود سعی میکند والدین را به اجرای خواسته های خود وادار کند. والدین در این خانواده ها تحت کنترل شدید کودکان قرار میگیرند. و در حالتی از انفعال رفته و زمام تربیت را بطور کلی از دست میدهند.

اغلب این والدین با بیان اینکه : ( دلم میسوزد ) ، ( گناه دارد )، ( نمیتوانم گریه اش را تحمل کنم)، ( بچه است و دلم نمیاد اورا محروم کنم) ،( اخه دوستش دارم) و..  در برابر تمام خواسته های معقول و نامعقول کودکان تسلیم میشوند. این فرایند لوس شدن یا بهتر و دقیق تر بگوییم لوس کردن فرزند است که اغلب درخانواده های تک فرزند یا برای فرزندان اخررخ میدهد .

لوس کردن فرزندان پیامد های ناگواری برای رشد و بالندگی انها دارد که به برخی از انها اشاره میکنیم :
  1. واکنش های شدید و پرخاشگری : از انجا که این کودکان نسبت به دیگران بسیار پرتوقع ترهستند. در صورتیکه با پاسخ منفی و ناکامی مواجه شوند به شدت واکنش نشان داده و گریه یا بی تابی میکنند. در برخی مواقع واکنشهایی نظیر پرخاشگری یا پرت کردن اشیاء یا خودزنی از خود بروز میدهند.
  2. مقاومت کم در برابر مشکلات : از آنجا که این کودکان به اغلب خواسته های خود رسیده‌اند ، در آینده و در ارتباط با دیگران نیز توقع ارضای همه خواسته هایشان را دارند. به همین دلیل توان تاب آوری در برابر مشکلات طبیعی زندگی را ندارند و به زودی در حوزه های خانوادگی، شغلی، تحصیلی، و… در صورت مواجهه با موانع نا امید و دلسرد میشوند و در نتیجه موفقیت حاصل نمیشود.
  3. محدود شدن تفکر و خلاقیت : فرزندان برآمده از این خانواده ها در تفکر و خلاقیت دچار ضعفند. چرا که همواره والدین بجای انها فکر کرده و همه چیز را برایشان حاضر و اماده کرده اند.
  4. بی کفایتی و ناکارآمدی : دلسوزی و نگرانی زیاد در این خانواده ها باعث میشود که حتی کارهای شخصی کودکان نیز توسط والدین انجام پذیرد. بی کفایتی در لباس پوشیدن ، مرتب کردن وسایل ،غذا خوردن ، خرید کردن و بازی با کودکان دیگر ، استحمام، کمک به دیگران و… از نتایج این سبک تربیتی نادرست است .
  5. وابستگی شدید : در این شرایط والدین با وابستگی شدید خود به فرزند ،او را نیز به خود وابسته کرده و از شکل گیری هویت مستقل و با اعتماد به نفس جلوگیری میکنند .

از اینرو کودک برای انجام همه کارهای خود به دیگران وابسته شده و خودش را در انجام بسیاری کارها ناتوان میبیند. شکل گیری اختلال شخصیت وابسته ، افسردگی یا کمرویی اجتماعی میتوانند از همین جا اغاز شوند .

امام باقر علیه السلام فرمودند : بدترین پدران انهایی هستند که در محبت به فرزندان خود افراط میکنند .

نگه داشتن حد تعادل در ارضای نیازهای کودک در کنار محبت فراوان و پذیرش بی قید و شرط او یکی از اصول مهم تربیتی در این دوره است .

 

منبع: اصول و مهارت های تربیت کودک دو تا هفت سال ، بارویکرد طیب گزینی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست