مولفه­‌های انتخاب اسباب بازی برای کودکان

مولفه­‌های انتخاب اسباب بازی برای کودکان

اسباب‌بازی‌های کودکان و توجه به ویژگی‌های اسباب‌بازی

در خرید اسباب‌بازی باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید. اسباب‌بازی‌ها ارتباط مستقیمی با روح و روان کودکان دارند. از این رو روانشناسان توصیه می‌کنند که باید برای خرید اسباب‌بازی‌ها نهایت دقت و وسواس از سوی والدین در نظر گرفته شود. برای همین روانشناسان تأکید می‌کنند که اسباب‌بازی‌ها باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

اسباب‌بازی‌ها باید با سن و توانایی‌های ذهنی کودک مرتبط باشند

روانشناسان تأکید دارند که باید اسباب‌بازی‌هایی را برای کودکان خود خریداری کنید که با سن و توانایی‌های ذهن کودک ارتباط مستقیمی داشته باشد. به عنوان مثال کودکان ۶ تا ۱۸ ماهه، معمولاً به اسباب‌بازی‌هایی نیاز دارند که نرم باشند، چون معمولاً آن‌ها را در دهان خود قرار می‌دهند.

از طرفی دیگر کودکانی که در ۱۴ ماهگی تا ۳ ساله هستند، حس دیداری‌شان رشد می‌کند. از این رو به اسباب‌بازی‌هایی نیاز دارند که بتوانند با کمک آن محیط اطراف خود را به خوبی بشناسند. رنگ اسباب‌بازی برای کودکانی که در این سن قرار دارند، مهم است. هر چقدر اسباب‌بازی رنگی‌تر باشد، به خصوص رنگ‌های هیجان‌انگیز و زیبا مانند قرمز، زرد و آبی می‌تواند برای کودکانی که در این بازه سنی قرار دارند، بسیار مفید و هیجان‌انگیز باشد. وقتی که کودکان ۴ یا ۵ ساله شدند، برای کودکان کتاب‌های رنگی و قابل شستشو را خریداری کنید. در این کتاب‌ها داستان‌های تصویری وجود دارد که کودک می‌تواند آن‌ها را ببیند و با شخصیت‌های نقاشی شده در کتاب‌ها ارتباط برقرار کند

اسباب‌بازی‌ها باید به حرکت و تفکر کودک کمک کنند

اسباب‌بازی‌ها باید بتوانند به حرکت و تفکر کودک کمک کنند. این مهم است که کودک بتواند با اسباب‌بازی‌هایی که بازی می‌کند ارتباط خوبی برقرار کند. فاکتور حرکت و تفکر باید در یک اسباب‌بازی وجود داشته باشد. به عنوان مثال وقتی که کودک می‌خواهد تازه راه رفتن را بیاموزد، از روروئک کمک می‌گیرد، می‌تواند بایستد و بعد متوجه می‌شود که دیگر زمین نمی‌خورد. آن وقت به این مهم پی می‌برد که می‌تواند این وسیله را در کنترل خود درآورد و به هر سمتی که خواست ببرد اما باز هم زمین نخورد.

اسباب‌بازی باید به کودک انگیزه بدهد

اسباب‌بازی‌هایی مناسب هستند که بتوانند به کودک انگیزه لازم برای ادامه بازی را بدهد؛ یعنی کودک باید از بازی کردن با یک اسباب‌بازی احساس خوبی داشته باشد. به عنوان مثال می‌توانید یک پازل خیلی ساده را برای کودک خود بخرید. وقتی کودک اجزای پازل را در کنار هم می‌چیند، متوجه می‌شود که راه را درست رفته و احساس موفقیت می‌کند.

اسباب‌بازی‌ها باید به تقویت تخیل کودک کمک کنند

تخیل و روند رشد آن از دوران کودکی آغاز می‌شود. به همین دلیل والدین باید اسباب‌بازی‌هایی را خریداری کنند که بتوانند محرکی برای تخیل کودک باشند. برای تقویت حس کنجکاوی کودک باید برای او اسباب‌بازی‌هایی را خریداری کنید که بتواند در خود کمی پیچیدگی داشته باشد؛ یعنی اسباب‌بازی باید به گونه‌ای باشد که کودک برای بازی کردن با آن مجبور شود که آن را کشف کند. این کند و کاو باعث می‌شود که کودک به فکر فرو برود، آزمون و خطا انجام دهد و در نهایت بتواند به راز بازی کردن با اسباب‌بازی پی ببرد.

اسباب‌بازی باید باعث تقویت حواس پنج‌گانه کودک شود

اسباب‌بازی‌های کودکان اینکه یک اسباب‌بازی بتواند به تقویت حواس پنج‌گانه کودک کمک کند، موضوع خیلی مهمی است که بسیاری از والدین توجه چندانی به آن نمی‌کنند. برخی از والدین برای کودکان خیلی کوچک خود اسباب‌بازی‌های کودکان ۸ تا ۱۰ ساله را می‌خرند و این موضوع باعث می‌شود که کودک نتواند با اسباب‌بازی ارتباط برقرار کند. روانشناسان کودک بر این باورند که کودکان باید بتوانند یک اسباب‌بازی را در دست بگیرند، آن را لمس کنند، رنگ آن را تشخیص دهند و به طور کلی همه حواس پنج‌گانه کودک باید بتواند با استفاده از یک اسباب‌بازی به خوبی فعال شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید