نکات ایمنی و بهداشتی اسباب بازی

رعایت نکات ایمنی و بهداشتی اسباب بازی

والدین، همانطور که نسبت به مواد غذایی کودک، دقت و وسواس به خرج می‌دهند، باید به غذای روحی و روانی کودک مانند اسباب بازی، برنامه‌های تلویزیون، فیلم و کتاب آنان نیز توجه کنند.

چه بسیارند اسباب بازی یا اشیایی که کودک از آنها به عنوان اسباب بازی استفاده می‌کند و برای او خطرآفرین هستند.

نگاهی سحطی به آمار حوادث نشان می‌دهد که هرسال، شمار فراوانی از کودکان به وسیله اسباب بازی خود آسیب می‌بینند؛ ناقص می‌شوند و حتی بعضی اوقات جان خود را دست می‌دهند. از این رو، والدین باید در هنگام خریدن اسباب بازی به مسائل ایمنی و بهداشتی آن توجه کنند و از تهیه اسباب بازی خطرآفرین بپرهیزند. در این زمینه نکاتی را یادآوری می‌کنیم:

 1. جنس اسباب بازی، به ویژه برای کودک زیر دو سال که همه چیز را به طرف دهان می‌برند، باید قابل شستشو و ضدعفونی باشد.
 2. اسباب بازی پلاستیکی باید دارای سطح صاف و برای لمس کردن مناسب باشند و از جنس شکننده و مواد دست دوم نباشد، زیرا در صورت شکستن، لبه‌های آن تیز و برنده می‌شود.
 3. اسباب بازی شیشه‌ای را نباید در اختیار کودک کوچکتر از سه سال گذاشت.
 4. اسباب بازی کودک کوچکتر از دو سال، باید به اندازه کافی بزرگ باشد که وقتی آن را در دهان می‌گذارد، نتواند فرو ببرد.
 5. در اسباب بازی، پیچ، مهره، سوزن و سنجاق به کار نرفته باشد و اگر در آنها پیچ و میخ وجود دارد، نباید قسمت‌های برنده آن بیرون باشد.
 6. در اسباب بازی نباید مواد اشتعال زا به کار رفته باشد.
 7. در اسباب بازی از رنگ‌های غیرمجاز استفاده نشده باشد.
 8. در اسباب بازی، گاه از رنگ‌های دارای سرب استفاده می‌شود. کودک در مراحل اولیه رشد، برای شناخت اشیا ومحیط اطراف، هرچه را پیدا می‌کند، به طرف دهان می‌برد و با خوردن لایه رنگی روی اشیا واسباب بازی، ممکن است به طور مستقیم در معرض مسمومیت با سرب قرار گیرد. گاهی نیز پدر و مادر برای سرگرم کردن کودک، روزنامه یا نشریات را به دست او می‌دهند و کودک در ضمن بازی، روزنامه را پاره می‌کند و به دهان می‌برد و مرکب آن را می‌خورد. در این صورت، مقدار فراوانی از سرب که در مرکب وجود دارد، وارد بدن کودک می‌شود.
 9. از تهیه اسباب بازی دارای لبه‌های تیز یا آنهایی که ممکن است زود بشکنند و در نتیجه لبه‌های پیدا کنند، خودداری گردد. همچنین از خرید اسباب بازی نوک تیز مثل شمشیر و… پرهیز شود.
 10. بعضی از اسباب بازی‌ها به گونه‌ای ساخته شده‍اند که در آنها میتوان از انواع ترقه‌ها و فشنگ‌های صدادار استفاده کرد. کودکان دوست دارند بچه‌های دیگر را غافلگیر کنند و تفنگ در نزدیک گوش آنان به صدا دربیاورند. در این صورت ممکن است پرده گوش کودک آسیب ببیند و برای همیشه از داشتن گوش سالم محروم شود. از تهیه اینگونه اسباب بازی و اشیای خطرناک که کودک از آنها به عنوان اسباب بازی و وسیله سرگرمی استفاده می‌کند، پرهیزشود.
 11. از دیگر اسباب بازی خطرناک، آنهایی هستند که برای راه‌اندازی آنها از نیروی برق استفاده می‌شود. اینگونه اسباب بازی برقی برای کودک کمتر از ده سال ممکن است خطرآفرین باشد.
 12. برخی از اسباب بازی، هرچند از لحاظ فیزیکی خطرناک نیستند؛ ولی به لحاظ محتوا و کارکردهای تربیتی، عامل بدآموزی کودک هستند.

بازی‌های ویدئویی نزد کودکان محبوبیت و جذابیت‌های خاصی دارند. بدلیل آنکه بیشتر محصول سایر کشورها هستند که پیام ها و هنجارهای متضاد و ناهمخوان با فرهنگ و ارزش‌های اجتماعی جامعه ما را تبلیغ می‌کنند، دنیای پاک و بی آلایش کودکان و نوجوانان را به شدت آسیب‌پذیر کرده‌اند. بنابراین، والدین در تهیه اینگونه برنامه‌ها باید بسیار دقیق و هوشیار باشند و به پیامدهای تربیتی آنها توجه کنند.

منبع: بازی کودک در اسلام

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید