چگونه فرزندمان را به مسواک زدن عادت دهیم؟

folder_openسلامت و تغذیه
بدون دیدگاه
الإمامُ الباقرُ عليه السلام : لَو يَعلَمُ الناسُ ما في السِّواكِ لأَباتُوهُ مَعهُم في لِحافٍ
امام باقر عليه السلام : اگر مردم بدانند كه مسواك زدن چه فوايدى دارد ، در هنگام شب مسواك را با خود به بستر مى برند .
قطعا ترغیب کودکان به مسواک زدن بصورت دائم سخت است. اما با توجه به اهمیت موضوع در بهداشت و سلامت و روایات، بایستی در این عرصه ورود کرد و به راحتی از کنار آن نگذریم. ما می‌توانیم با راهکارهای ساده کودک را علاقه‌مند به مسواک کرده و او را به مسواک زدن بطور مستمر تشویق کنیم. در اینجا با برخی از این راه‌کارها آشنا می‌شویم:
  1. زود شروع کردن: مسواک زدن و آموزش مسواک زدن را هرچه زودتر شروع کنیم اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. هرچه کودک به سمت سنین نوپایی درآید و به مرحله «نه گفتن» برسد، روند آموزش چنین مسائلی سخت‌تر خواهد شد.
  2. بگذارید مسواک زدن شما را تماشا کنند: کودکان بسیار علاقه به تقلید کردن از والدین خود دارند. که این موضوع می‌تواند به ما در این مهم کمک کند.  حتی توصیه می‌شود مسواک‌های همرنگ خریده و در کنار یکدیگر مسواک زدن را شروع کنید تا به تقلید نمودن کودک دامن زده و او را با خود در این کار سهیم کنیم.
  3. مسواک زدن را روی دندان یکدیگر تجربه کنید: همانطور که شما مسواک کودک را می‌زنید گاهی اجازه دهید تا در همین حین مسواک شما را نیز او بزند. این موضوع به جذابیت لحظه مسواک زدن می‌افزاید و رغبت به مسواک را در کودک افزایش می‌دهد.
  4. کودک را در خرید مسواک با خود به همراه ببرید و بگذارید که در انتخاب مسواکش نقش ایفا کند
  5. نامگذاری هر دندان بصورت جداگانه حین مسواک زدن: این نکته کمک می‌کند تا در حین مسواک زدن بصورت ناخودآگاه کودک متقاعد شود که در زمان مسواک زدن هیچ یک از دندان‌ها نباید از قلم بیفتد
  6. صبور باشیم: در هر موضوعی که قصد آموزش به کودک داریم یکی از اساسی‌ترین نکات صبر والدین در حین آموزش می‌باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید