کودک و لمس بی وضوی قرآن

قرآن کلامی است که از جانب خداوند متعال در صحیفه‌های پاک توسط روحی مقدس و پاک بر قلب مطهر پیغمبر اکرم(ص) نازل گشت. بدون شک درک معانی و اسمای این کتاب باید آداب و دستوراتی را رعایت نمود. از جمله اینکه هنگام تماس و مس آیات قرآن کریم بایستی با طهارت بود چرا که در قرآن کریم خداوند متعال امر به این موضوع اشاره نموده و می‌فرمایند: لَا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ (جز پاکان آن را مس نمی‌نماید). کودک و لمس بی وضوی قرآن از مواردی است که مورد توجه والدین می‌باشد که در اینجا بدان می‌پردازیم.

کودک و لمس بی وضوی قرآن

از این رو بر هر مسلمانی واجب است که هنگام لمس آیات قرآن کریم با وضو باشد. اما سوالی که در ذهن ایجاد می‌گردد و به ویژه برای خانواده‌های صاحب فرزند خردسال مورد ابتلا می‌باشد اینست که آیا کودکان نا بالغ که بدون طهارت(وضو، غسل، …) به قرآن کریم و آیات شریفه آن دست می‌زنند اشکالی دارد؟

آیا بر والدین واجب است که آنها را از این کار منع کنند؟

در پاسخ بایستی گفت که جلوگیری کودک و یا دیوانه از مس قرآن واجب نیست ولی اگر مس نمودن آیات توسط آنها باعث بی احترامی به قرآن می‌شود باید از آن جلوگیری کرد.

کودکان نابالغ مکلف به رعایت احکام شرعی نیستند. هنگام تماس کودکان با آیات قرآن کریم بویژه هنگام آموزش قرآن، وضو گرفتن برای آنها واجب نیست. در عین حال آنها را به وضو گرفتن و رعایت ادب قرآنی توصیه کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید